Přejít na úvod

Zvažujete vývoj vlastní webové aplikace? Tak to jste u nás správně!

Inovujete své procesy nebo zavádíte nové IT technologie do firmy? Webové aplikace na míru jsou skvělou volbou pro váš firemní software. U nás v MEMOSu se jejich vývoji věnujeme už od roku 2003 a rádi pomůžeme i vám. 

Intro img

Seznamte se s nejdůležitějšími body v rámci vývoje webových aplikací!

Proč chtít vlastní webovou aplikaci?

Adv icon1

Dosavadní systémy a nástroje nejsou dostatečné.

Adv icon1

Potřebujete zajistit spolehlivost, dostupnost a efektivnost.

Adv icon1

Máte nápad na inovaci či zefektivnění interních procesů.

Webové aplikace jsou v dnešní době velmi rozšířenou variantou firemních softwarů. Jedná se o program, který je přístupný prostřednictvím webového prohlížeče. Jejich nespornou výhodou je, že nevyžadují stažení či instalaci na zařízení uživatele, jako je tomu u tradičních desktopových aplikací.

Tyto aplikace využívají standardizované webové technologie, a mohou být navrženy tak, aby fungovaly na širokém spektru zařízení, ať už jde o počítače, notebooky, tablety nebo mobilní telefony. Díky své flexibilitě a přístupnosti přes internet mohou webové aplikace efektivně sloužit různým firemním i nefiremním potřebám.

Jaké výhody má webová aplikace na míru?

Největší benefity:

  • přesně splňuje vaše požadavky a očekávání
  • je optimalizovaná na míru vašich procesů
  • lze ji integrovat do vašich současných systémů a nástrojů
  • lze ji jakkoliv modifikovat a upravovat
  • je responzibilní a lze ji otevřít na jakémkoliv zařízení
  • není potřeba nic instalovat a stahovat

Co si uvědomit:

  • platí se za celý vývoj, není možné si ji „pouze“ pronajmout
  • vývoj aplikace na míru zabere nějaký čas a není možné ji aplikovat okamžitě
  • je nutná kvalitní příprava a plánování, zvolte si tedy toho správného dodavatele

1. Nezávazná schůzka

Vše začíná vaší poptávkou. Ať už chcete inovovat či si vytvořit svůj vlastní portál, sepište nám představu a pošlete nezávaznou poptávku. Naši kolegové si vše prostudují a navrhnou online či offline schůzku. Na té se vzájemně představíme a přiblížíme možnosti spolupráce.

2. Cenová nabídka a specifikace

Na základě všech vašich požadavků zpracujeme cenovou nabídku a základní specifikaci připravovaného vývoje na míru. Získáte tak jasnou představu o časové i cenové náročnosti a dalším postupu.

3. Podpis smlouvy

Jakmile si vše potvrdíme a schválíme, tak už zbývá jen podepsat smlouvy. Ty jasně specifikují naše povinnosti a zavazují se k stoprocentnímu nasazení během celé spolupráce.

4. Analýza a tvorba prototypu

Po uzavření smlouvy se můžeme pustit do díla. Vámi zadané požadavky a představy začne rozpracovávat analytik do podrobného výstupu (analýzy), který bude sloužit jako podklad pro tvorbu prototypu i samotný vývoj. Kvalitní příprava je totiž základem každého vývoje. Následuje tvorba prototypu, který je prvním fyzickým výstupem a slouží k odsouhlasení vašich a našich představ a vizí. Základní rozložení a strukturu si můžete reálně proklikat a vyzkoušet. Případné úpravy v prototypu jsou totiž jen zlomkem ceny v porovnání s náklady na případné úpravy v samotném vývoji.

5. Vývoj a testování

Nejčastěji využíváme takzvaný agilní přístup k vedení projektů. Díky tomu můžete pravidelně zasahovat a spolupracovat na vývoji. V určité fázi programování už zveřejňujeme průběžné interní verze, které náš tým testuje a ladí dle analýzy a vašich připomínek.

6. Nasazení a spuštění aplikace

Jakmile je software připravený, otestovaný a vzájemně schválený, můžeme jej spustit na produkci. Vše si společně projedeme a po odsouhlasení se pustíme do integrace do vašeho firemního prostředí - u zájmových aplikací vám pomůžeme s importem obsahu. Předáme vám také veškerou dokumentaci a zajistíme proškolení interních uživatelů. Velkou výhodou webových aplikací je nenáročnost údržby, zvládne ji tedy obsluhovat skoro každý.

7. Podpora a rozvoj

Spuštěním aplikace "na produkci" to nekončí. S valnou většinou klientů spolupráce pokračuje v rámci takzvaného "supportu" či "monitoringu". Může se totiž stát, že v rámci provozu bude potřeba něco upravit či aktualizovat a právě zasmluvnění našich kapacit vám umožní rychlejší zásah. V rámci monitoringu navíc dochází k aktivní kontrole všech IT náležitostí provozu.
img 2

Nejčastější otázka? Kolik stojí webová aplikace na míru?

V případě vývoje webových aplikací na zakázku platí, že cena se odvíjí od mnoha faktorů. Jednak je zcela zásadní finanční a časová náročnost projektu, požadované funkce i technologie. Každý projekt je jedinečný a vyžaduje odlišný přístup, takže rozpočet nelze stanovit bez znalosti konkrétních podrobností. Malé webové aplikace se mohou tvořit v rámci týdnů a pohybovat v cenové hladině od 100.000 Kč, velké a náročné komplexní systémy se kódují i řadu měsíců a náklady se pohybují v milionech.

Chcete vědět, kolik bude stát vaše aplikace na zakázku?

Chápeme, že cena je důležitým ukazatelem při výběru nového dodavatele vašeho IT. Abychom se vyhnuli „tipování“ ceny od oka a následných „víceprací“, jak je tomu u některých nepoctivých dodavatelů zvykem, rozhodli jsme se na to jít transparentně. Předložíte nám váš záměr, náš analytik jej zdarma a nezávazně rozpracuje a nacení. Vy tam získáte jasnou a reálnou představu o finanční náročnosti vašeho projektu.

img 2

Jak dlouho trvá vývoj webové aplikace?

Doba potřebná k vývoji aplikace se může velmi lišit projekt od projektu a je ovlivněna několika faktory. Mezi ty hlavní patří samozřejmě složitost aplikace, počet funkcí, které má mít, ale také velikost vývojového týmu. Jednoduchá aplikace s omezeným rozsahem funkcí může být dokončena za několik týdnů, zatímco komplexní aplikace s mnoha funkcemi může trvat měsíce nebo dokonce i roky. Je také důležité vzít v úvahu čas na testování, ladění a případné revize, aby aplikace splnila všechny požadavky a fungovala bezchybně. Proto je při plánování vývoje aplikace důležité mít realistická očekávání.

Abyste si dokázali udělat jasnou představu, jak dlouho bude vývoj trvat, rádi vám představíme navrhovanou časovou osu v rámci naší bezplatné a nezávazné analýzy.

img 2

Jak vybrat správného dodavatele a zůstat v klidu?

Výběr správného dodavatele vývoje webových aplikací na míru je zásadním krokem pro úspěšné vytvoření vašeho projektu. Při hledání vhodného „parťáka“ je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Prvním je bezesporu historie a zkušenosti firmy – dejte si pozor, aby poptávaná společnost za sebou již měla nějaké realizované aplikace a v jejím týmu byli zkušení odborníci, kteří dokáží vaše představy opravdu realizovat. Projděte si její portfolio a reference od předchozích klientů, případně hledejte takzvané „case study„, tedy případové studie shrnující vybrané projekty. Například u nás v MEMOSu jsme od roku 2003 zrealizovali více než 1000 projektů pro klienty z celého světa.

Velmi důležité je i přístup firmy ke komunikaci – je klíčové, aby byla otevřená, pravidelná a transparentní, neposledním ukazatelem je nákladová efektivita – ujistěte se, že rozumíte struktuře cen i celkovým nákladům projektu.

 

Frontend

To je ta část aplikace, kterou vidíte a s kterou pracujete. V podstatě je to tvář aplikace - vše, co je umístěno na obrazovce, jakmile otevřete aplikaci, od barev a designu až po tlačítka, která stisknete.

Backend

Pokud je frontend tvář aplikace, backend je její mozek. Zde se odehrávají všechny věci na pozadí, které musí aplikace dělat, aby mohla správně fungovat. To vše se děje za scénou a není přímo viditelné pro uživatele.

Responzivní design

Je způsob, jak ujistit, že vaše webová aplikace vypadá a funguje dobře na všech zařízeních, ať už je to obrovský desktop, notebook, tablet nebo smartphone. Není nic horšího, než když máte výkonný systém, ale na mobilních zařízeních se zobrazuje špatně.

Analýza

Tento proces zahrnuje detailní prozkoumání vašich požadavků a potřeb, abychom mohli navrhnout nejlepší možné řešení. Provádí ji analytik a z výsledného dokumentu se vychází v průběhu celého vývoje. Často je analýza jednou z prvních aktivit před zahájením samotného kódování.

Prototyp

Je to jako ukázkový model aplikace. Tento zjednodušený výstup nám umožňuje vám jakožto klientovi ukázat, jak by mohla vypadat a fungovat finální aplikace. Velkou výhodou je, že pokud si nějaké prvky či komponenty rozmyslíte a budete chtít změnit, v rámci prototypu to bude přibližně 10x levnější než zasahovat do samotného kódu.

API

(Application Programming Interface): Můžete si to představit jako tlumočníka, který umožňuje dvěma aplikacím nebo službám, aby si "rozuměly" a mohly mezi sebou komunikovat.

Databáze

Je v podstatě velká, sofistikovaná "skříňka", kde jsou uložena všechna data, která vaše webová aplikace používá. Můžete si to představit jako obrovskou knihovnu, kde jsou knihy (data) uspořádány tak, aby byly pro aplikaci snadno dohledatelné a použitelné.

Man-day

Je to jednoduše jednotka práce, která se používá (nejen) v IT, do češtiny se překládá jako "člověkoden" a vyjadřuje osmihodinovou pracovní dobu. Setkat se s tímto pojmem můžete zejména ve smlouvách pod zkratkou MD.

Agilní řízení

Toto je způsob, jakým řídíme naše projekty. Místo toho, abychom se snažili vše naplánovat hned na začátku, pracujeme na menších částech projektu postupně. To nám dává větší flexibilitu a umožňuje nám lépe reagovat na změny během vývoje.

Produkční verze

Toto je finální verze aplikace, kterou dostanete do rukou. Je to produkt naší tvrdé práce - aplikace, kterou můžete začít používat pro své podnikání.

UI/UX design

Tento design se zabývá tím, jak vaše webová aplikace vypadá a jak se s ní uživatelé cítí, když ji používají. UI (User Interface - uživatelské rozhraní), je to, jak aplikace vypadá - tlačítka, barvy, písma atd. UX (User Experience - uživatelský zážitek), je to, jak se uživatelé cítí, když používají aplikaci - je snadno použitelná? Je zábavná? Je intuitivní?

Případové studie

Webových aplikací jsme programovali desítky, seznamte se s vybranými.

Pokud hledáte stabilního a férového dodavatele zakázkového vývoje, určitě nás kontaktujte.

Tadeáš Matoušek

Tadeáš Matoušek

Obchodní ředitel

Pokud zvažujete vývoj vlastní webové aplikace na míru a hledáte spolehlivého dodavatele, neváhejte mě kontaktovat.

+420 739 299 568
[email protected]

Získejte analýzu zdarma