Přejít na úvod

Co je to MVP a proč se jím vůbec zabývat?

MVP (Minimum Viable Product, neboli nejmenší udržitelný produkt) je strategický koncept v oblasti vývoje softwaru na míru, který spočívá ve vytvoření a uvedení produktu s minimálním souborem klíčových funkcí, které jsou dostačující pro uspokojení základních potřeb cílové skupiny uživatelů. Cílem ve většině případů bývá vyvinout produkt, který umí rychle reagovat na potřeby a očekávání trhu s minimálními náklady a riziky. 

Intro img

Pro koho

Nejčastěji MVP využívají

Startupy  ikona

Startupy

Startupy jsou jednou z hlavních skupin, které využívají tohoto konceptu. Výhodné je to zejména kvůli nižším nákladům na počáteční investici. V raných fázích podnikání je nezbytné rychle validovat podnikatelskou myšlenku a zjistit, zda existuje skutečně správná poptávka po zamýšleném produktu nebo službě. Vývoj MVP umožňuje startupům rychle získat první zákazníky a velmi cenou zpětnou vazbu, kterou mohou použít k cílenému vylepšení a rozvoji produktu, zároveň ale také ke zpřesnění podnikatelského modelu. Někdy může takto vyvinutý software sloužit jako pilotní dílo pro získání finančních prostředků od investorů.
Firmy s cílem průzkumu trhu  ikona

Firmy s cílem průzkumu trhu

I zavedené firmy se netají využíváním MVP jako nástroje pro průzkum trhu. Jeho výhodou je nižší cena a okamžitě získaná přesně požadovaná data. Teoretické výzkumy často obsahují řadu zkreslujících faktorů, kdežto vlastní “pokus” může plně odpovídat našim představám. Setkat se s tím můžeme zejména, když se dané společnosti chystají vstoupit na nový trh nebo uvést zcela nový typ produktu. V těchto případech je totiž důležité co nejrychleji ověřit, zda nový produkt splňuje potřeby zákazníků, a získat přesná a aktuální data, která pomohou při dalším vývoji. Dalo by se říci, že MVP v těchto situacích funguje jako nákladově efektivní experiment a průzkum trhu, který pomáhá firmám udělat informovaná rozhodnutí.
Velmi nákladné projekty  ikona

Velmi nákladné projekty

V nákladných a komplexních projektech, jako jsou rozsáhlé interní systémy nebo vývoj sofistikovaných technologických řešení (AI, VR...), je MVP nástrojem pro minimalizaci rizik. Náklady na selhání v těchto projektech mohou být astronomické, proto je výhodné nejprve vytvořit "nejmenší udržitelný model", který může sloužit jako prototyp nebo pilotní projekt. Tento přístup pomáhá identifikovat potenciální problémy a nedostatky ještě předtím, než dojde k masivnímu nasazení zdrojů.

Airbnb

Airbnb začínalo jako obyčejná webová stránka, kde si lidé mohli pronajmout matraci v obývacím pokoji zakladatelů. Toto jednoduché řešení bylo testovacím MVP, které mělo ověřit, zda lidé mají zájem o takový typ ubytování. Po získání pozitivní zpětné vazby a prvních zákazníků začala firma postupně rozšiřovat své služby.

Facebook

Facebook nebyl vždy gigantem sociálních médií, jakým je dnes. Původně byl vytvořen jako uzavřená platforma pro studenty Harvardu. Tento "minimální produkt" poskytoval pouze základní funkce jako profilové stránky a "wall" pro sdílení aktualit. Po získání pozitivní zpětné vazby a vysoké úrovně angažovanosti mezi studenty byl postupně rozšířen na další univerzity a později na širší veřejnost.

Uber

Uber je dalším příkladem firmy, která začala s jednoduchým MVP. V počátku byla aplikace zaměřena pouze na nájem luxusních limuzín v San Franciscu. Tímto způsobem firma testovala, zda je na trhu poptávka po novém typu přepravních služeb. Po úspěchu v tomto malém segmentu začal Uber expandovat do různých typů vozidel a do celého světa.

Spotify

Spotify začínalo jako jednoduchý streamingový servis hudby s omezeným počtem skladeb. Cílem bylo zjistit, zda jsou lidé ochotni platit za online přístup k hudbě místo klasického stahování. Po úspěchu a získání prvních uživatelů a licenčních smluv se služba postupně rozrostla do obří platformy s desítkami milionů skladeb a podcastů.

1. Rychlá validace myšlenek

MVP umožňuje rychlou validaci podnikatelských myšlenek s minimálními náklady. Tímto způsobem firmy a startupy mohou rychle zjistit, zda na trhu existuje poptávka po jejich produktu nebo službě.

2. Minimalizace rizik

Vývoj kompletního produktu je nákladný a riskantní. MVP pomáhá minimalizovat rizika tím, že nejprve ověřuje, zda produkt má smysl a zda bude přijat trhem, a následně se přidávají další požadované funkce.

3. Zpětná vazba od zákazníků

MVP poskytuje rychlou a efektivní cestu k získání zpětné vazby od prvních zákazníků. Tato vazba je nesmírně cenná pro další rozvoj produktu.

4. Nákladová efektivita

Oproti plnému vývoji produktu je vytvoření MVP nákladově efektivnější. Ušetřené finanční prostředky mohou být v začátcích investovány do marketingu a následně využity k dalšímu rozvoji produktu.

5. Rychlé uvedení na trh

MVP umožňuje rychlé uvedení produktu na trh, což je klíčové pro získání prvních zákazníků a zahájení obchodní aktivity. Zejména v případě, kdy objevíme lukrativní mezeru na trhu, může být rychlost zásadním faktorem celého úspěchu.

6. Získání investic

MVP často slouží jako důkaz konceptu, který může pomoci při získání externích investic. Investoři obvykle preferují projekty, které prokázaly svou životaschopnost a tržní potenciál.
img 2

Proč spolupracovat s námi?

Jsme česká softwarová firma, která od roku 2003 nepřetržitě roste. Za více než dvacet let jsme zrealizovali tisíce projektů pro stovky zákazníků z celého světa. Zabýváme se MVP vývojem mobilních i webových aplikací i desktopových programů a IoT řešení. Pokud hledáte stabilního dodavatele softwaru na míru, který vám pomůže dosáhnout úspěšné realizace i velmi náročných projektů, neváhejte kontaktovat náš MEMOS Software tým.  

Neváhejte se na nás obrátit

Tadeáš Matoušek

Tadeáš Matoušek

Obchodní ředitel

Zajímá vás více o MVP? Napište mi a pojďme společně vymyslet řešení, které bude přesně na míru vašich potřeb.

+420 739 299 568
[email protected]

Získejte analýzu zdarma