Vue.js – co je to a jaké má výhody?

Javascriptový progresivní framework Vue.js se v posledních letech šíří jako lavina. K čemu je vůbec dobrý, kde se tady vzal, a proč je tak populární? 

Psal se rok 2014, když Evan You, jehož práce programátora pro Google, ho inspirovala ve svém volném čase stvořil Vue. V zaměstnání pracoval s frameworkem AngularJS a údajně mu šlo o to, aby na základě svých oblíbených částí Angularu stvořil vlastní nástroj, který je ještě jednodušší.   

Nedá se popřít, že se zadařilo. Vue.js se těší velké oblibě i díky tomu, že není nikterak složité mu porozumět. Člověk, který zná základy HTML, CSS a JavaScriptu, údajně Vue ovládne za pouhý týden. Je ale vhodný i pro úplné začátečníky. Taktéž se díky značné podobnosti nemusíte bát přechodu z jiných frameworků (například Angular či ReactJS). 

Vue je navržený pro vývoj front-endu webových aplikací. Jeho výhodou je to, že je progresivní. To znamená, že uživatel může vyvíjenou aplikaci rozdělit na části a s těmi pracovat jednotlivě.

Jaké jsou alternativy? 

Vue je nejčastěji srovnáván s frameworky Angular a React. Lze očividně poznat, že se jimi Evan You inspiroval. A to je další výhodou Vue. Je nejnovější a neobsahuje tedy chyby jeho předchůdců, rovněž reagoval na aktuální požadavky programátorů. V počtu stažení Vue v loňském roce Angular jednoznačně porazil, ReactJS však stále dominuje. To asi díky své popularitě z dřívějších let. K Vue se ale dostává čím dál více lidí a předpokládá se, že v budoucnu se bude na ReactJS dotahovat. (aktuální čísla naleznete zde)

Framework Vue.js je používán velkým množstvím světoznámých firem. Konkrétně Nintendo, Xiaomi, Adobe, nebo třeba BMW a Louis Vuitton. I tito velikáni s ním pracovali při tvorbě front-endu svých webových stránek. 

Sympatické je také to, že Vue není závislé na gigantické firmě jako je Google nebo Facebook. Tento projekt žije hlavně díky sponzorským darům skrze Patreon. Díky tomu na internetu vznikla přátelská komunita a není tedy náročné dohledat odpovědi na případné dotazy například v diskusních fórech na sociálních sítích Reddit či Discord. Někdy může být hledání informací složitější, protože většina uživatelů Vue.js pochází z Číny, a tak ne všechna fóra nabízejí odpovědi v srozumitelném jazyce pro obyvatele zbytku světa. Tento problém však pochopitelně postupně mizí.

A jak to je v MEMOSu?  

U nás v kanceláři v MEMOS Software se už při tvorbě front-endu webových aplikací prakticky s ničím jiným nesetkáte. Před příchodem Vuetify naši vývojáři pracovali s frameworkem Bootstrap, ten ale postrádal date time picker – komponentu se stejným designem, jako měly ostatní fieldy (text input, dropdown select…). Bylo proto nutné si ji vytvořit ručně, nebo stahovat z internetu od lidí, kteří to udělali už dříve. Vue je tedy i v tomto směru o dost praktičtější. 

Pro klienty ve Vue tvoříme i prototypy, aby si mohli průběžně prohlížet a testovat, jak bude fungovat a vypadat finální webová aplikace na míru. Proto si je každý zákazník jistý, s čím může počítat a ví, že ho nečekají žádná nepříjemná překvapení. 

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Adam Bruk

Adam Bruk

Marketing
Datum zveřejnění: 10.11.2022