Vývoj aplikace očima zákazníka

Software na míru dovede firmám zlepšit procesy i obchodní výsledky. Na co je nutné dávat pozor, když se chystáte poptat novou aplikaci?

Přišli jste na to, že by se část vašich procesů dala automatizovat, nebo že potřebujete ve firmě lépe pracovat s daty? Pak asi tušíte, že budete nějaký software potřebovat a možná už sepisujete svůj plán. Tyto čtyři body vám pomohou k co nejlepšímu výsledku.

1. Dobrá příprava vám ušetří spoustu peněz

Na úplném začátku je důležité definovat požadavky na software, aby byl skutečně na míru. Možná se vám nebude chtít vyvíjet úsilí prací na projektu, který ještě ani nezačal. Ale proč nebýt od začátku o krok napřed? Obzvlášť když vám důsledná příprava může ušetřit i spoustu peněz. Následující graf založený na studiích amerického softwarového inženýra Barryho W. Boehma ukazuje, jak moc důslednost v přípravě ovlivní konečný rozpočet na vývoj softwaru. Nakonec vám zbyde třeba i na firemní večírek.

Jak si tedy ujasnit, co od aplikace očekáváte? Oborů podnikání je pestrá škála, takže neexistuje jediný správný postup pro všechny. V praxi se ale většinou napříč obory neosvědčuje zabývat se od začátku detaily, jako je například vzhled aplikace. Jak řekl Steve Jobs: „Design není jen o tom, jak věci vypadají a jaký z nich máme pocit. Design je o tom, jak fungují.“ Zkuste se nejdřív zamyslet nad základními otázkami, které vám možná budou připadat samozřejmé.

  • Jaký bude účel vaší aplikace?
  • Jaké úkoly by měla aplikace plnit?
  • Kdo bude aplikaci používat? Zástupce budoucích uživatelů aplikace by se měl, pokud možno, na vývoji podílet.
  • S jakými daty bude aplikace pracovat?
  • Bude potřeba, aby aplikace spolupracovala se systémy třetí stran?
  • Jaké budou uživatelské role a oprávnění v aplikaci?
  • Jaké budou systémové nároky a požadavky na výkon aplikace? Například kolik uživatelů jí bude moci používat najednou bez znatelného omezení výkonu.
  • Jaký je požadovaný termín dokončení a samozřejmě, jaký je rozpočet?

Tyto otázky vám pomohou získat ucelenou představu o tom, jak by měl váš software vypadat. Zároveň díky zodpovězení těchto otázek budete schopni snáz definovat zadání pro vývojáře. Vývojáři, kteří na vaší aplikaci budou pracovat, totiž o vašem podnikání nejspíš nic neví. Zanedbat zadání je v takovém případě stejné, jako když pošlete kolegu pro oběd, zeptá se vás, na co máte chuť, a protože nemáte čas, řeknete mu „to je jedno, něco dobrýho“. Možná se vám opravdu trefí do chuti, ale je možné, že vám přinese dušenou brokolici. Když se dobře připravíte, budete se moct těšit na mnohem lepší výsledek.

TIP: Pokud si nejste jisti, jak si na některé otázky odpovědět, nevadí. Domluvte si nezávaznou schůzku, na které nám představíte své podnikání, a my vás navedeme tak, aby software efektivně řešil vaše firemní potřeby.

2. Prototypování vám pomůže odhalit nedostatky včas

Řekněme, že už jste spokojeni s navrhovaným řešením a podepsali jste smlouvu. Co bude následovat? Počkat si na grandiózní představení hotového softwaru, na kterém zkušení programátoři dlouho a usilovně pracovali „za zavřenými dveřmi“, je sice lákavá představa, ale bohužel zastaralá. Mnohem výhodnější je průběžné prototypování.

Pokud vám vývojáři dodávají průběžné prototypy, máte náklady pod kontrolou. Jak bylo vidět už na grafu Barryho W. Boehma, čím dříve odhalíte případné nedostatky, tím bude projekt úspěšnější a úspornější. Nejhorší variantou je opravovat finální produkt za provozu. Pokud jste software od zadání až po jeho dokončení ani jednou neviděli, náklady na opravu budou mnohonásobně vyšší než na začátku. Co z toho vyplývá? Nemusíte s vývojáři jezdit na ryby, ale když budete vývoj průběžně komunikovat, bude spokojenost na obou stranách.

V praxi se nám osvědčilo připravit první prototyp hned na samém začátku vývoje. Jedná se o hrubý prototyp, který neobsahuje funkční jádro aplikace, ale lze se podívat na náhled uživatelského prostředí. Při pohledu na funkční prototyp si můžete utříbit vaše představy a ujistit se, že vaše požadavky jsou správné. A případně je přehodnotit.

3. Agilní vývoj s průběžným testováním zrychlí vývoj

Jakmile jsou karty rozdané, je na čase vyvíjet a testovat. Vývoj probíhá v opakujících se cyklech. Programátoři při vývoji software současně testují a opravují chyby, což kromě lepší kontroly nad náklady také urychluje vývoj softwaru a umožňuje požadavky na software průběžně doplňovat na základě prototypů, které vývojáři dodávají.

Jakmile vaše nové požadavky předáte vývojářům, zpracují je, prototyp otestují, a znovu vám jej zašlou k otestování a navržení dalších úprav. Tento koloběh pokračuje až do schválení konečné podoby softwaru. Tento způsob se označuje jako tzv. agilní vývoj softwaru, což je současný vývojářský standard. Impuls k této změně v přístupu vývojářů dal už v roce 2001 Manifest Agilního vývoje softwaru. Právě z něho vychází princip průběžného vyvíjení a testování.

Nejspíš si umíte představit, o kolik pomalejší a nákladnější by bylo, kdyby vývojáři celou dobu pracovali na softwaru „v utajení“ s tím, že by nakonec bylo celý projekt potřeba přepracovat. V rámci příprav se zkrátka občas na zapomene na důležitý detail. A právě tyto nepříjemné situace eliminuje agilní vývoj.

4. Neusněte na vavřínech a přemýšlejte o dalším rozvoji

Jakmile budete spokojeni s podobou softwaru, může začít implementace aplikace do vašeho firemního prostředí. Po ukončení vývoje však počítejte s tím, že vaše potřeby se do budoucna mohou měnit. Ostatně kvůli tomu začal vývoj softwaru, který jste právě dokončili. V ideálním případě si tedy vyhraďte rezervu v rozpočtu pro údržbu, úpravy a doplňování nových funkcí aplikace. Pokud je váš software dobře navržený, může růst a vyvíjet se společně s vaší firmou.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 18.12.2020