Mobilní, nebo webová aplikace? Sečtěte si pro a proti

Rozhodování mezi vývojem mobilní aplikace a responzivní webové aplikace bývá těsné. Sepsali jsme přehled, který vám pomůže se správně rozhodnout.

Jako uživatelé nepotřebujeme podrobně analyzovat aplikace. Když si objednáváme dovoz jídla, prostě si nainstalujeme mobilní aplikaci. Když se potřebujeme dostat doma nebo na schůzce k dokumentu, prostě se přihlásíme ke svému Office 365 účtu a podíváme se na něj v prohlížeči. Ale co když chceme mobilní appku nebo responzivní web vytvořit? Před vývojem vlastní aplikace už stojí za to dobře si rozmyslet, kterou cestou se vydat.

Mobilní aplikace

Život bez mobilních aplikací si už málokdo dokáže představit. Slouží nám jako kapesní navigace, jízdní řády, budík, přehrávače, slovníky, nebo bankovnictví. Vedle těchto ověřených způsobů využití, ale vzniká stále spousta nových nápadů, a ne každý je vhodný pro vývoj mobilní appky. Jaká jsou jejich pro a proti?

+ Ovládání a rychlost

Uživatelský zážitek z webových aplikací může být někdy frustrující, zvláště pokud nejsou optimalizované. Příkladem může být rostoucí popularita aplikací pro rozvoz jídla. Díky lepšímu UX designu a jeho jednoduchosti je objednávka na mobilu příjemnější.

Mobilní aplikace navíc mohou část dat ukládat na lokální uložiště a nepracují s prostředníkem v podobě webového prohlížeče. Načítání je tak ve srovnání s webovými aplikacemi rychlejší.

+ Práce offline

Ztráta připojení je problém, se kterým si mobilní appky ví rady. Například některé mapy nebo jízdní řády fungují i offline a na cestách tak často vytrhnou trn z paty. Offline ale může fungovat i jakákoliv jiná aplikace a lokální data s online databází synchronizovat po opětovném připojení.

+ Využití funkcí telefonu

Není žádným tajemstvím, že mobilní aplikace mívají přístup k funkcím smartphonu, jako je kamera, mikrofon, určování polohy nebo push notifikace. Ty lze využít nejrůznějšími způsoby. Od odemčení zámku na kole po načtení QR kódu, po automatické nastavení adresy při objednávce taxi služby nebo dovozu jídla, nebo notifikace na ploše telefonu, které uživatele upozorní na novinku v aplikaci.

mobilní aplikace

Mobilní aplikace z dílny MEMOS Software.

Potřeba instalace

Čím více nainstalovaných aplikací, tím více se zpomaluje výkon smartphonu. Uživatelé si toho jsou stále více vědomi a namísto používání aplikace na vyčištění zaneřáděného telefonu si mnozí raději zvykli instalovat pouze nezbytné appky. Pokud aplikaci použijí jednou za rok, bude jim stačit webová, i když ovládání třeba nebude úplně dokonalé.

Cena a časová náročnost

Mobilní aplikace je obvykle potřeba vytvořit pro iOS a Android zvlášť, což zabere víc času a hlavně zvýší rozpočet na vývoj. Pro každý operační systém je totiž potřeba programovat v jiném jazyce. Pro Android se programuje v Javě, zatímco na iOS se používá jazyk Swift.

S úsporou nákladů může pomoci třeba sdílená platforma Xamarin, která nám umožňuje programovat aplikace pro iOS i Android v jednom kódu.

Responzivní web

Pokud zrovna nemáte problém s připojením k internetu, k responzivní webové aplikaci se připojíte na jakémkoliv zařízení. Kdykoliv a kdekoliv. Webové řešení je i jednodušší z hlediska vývoje. Někdy ale jednodušší řešení nemusí být dostačující. Rozhodně se tedy vyplatí zvážit pro a proti i v případě webových aplikací.

+ Dostupnost

Nespornou výhodou webu je, že je okamžitě dostupný na jakémkoliv zařízení bez potřeby instalace. Navíc ho indexuje Google i další vyhledávače a poslat na web odkaz je neuvěřitelně jednoduché.

Takové řešení se přímo nabízí například ve státní správě. Uživatelé potřebují co nejrychleji najít interaktivní formuláře pro podání daňového přiznání nebo žádosti o kompenzační bonusy a rychle je vyplnit. Instalovat si aplikaci a zpracovávat data na mobilu v podobných případech nikdo nechce.

+ Cena a časová náročnost

Díky responzivním frameworkům, jako je Bootstrap, není potřeba webové aplikace na rozdíl od těch mobilních programovat pro každou platformu zvlášť. Vývoj je díky tomu rychlejší i levnější.

Ovládání a rychlost

Ruku na srdce, kolik aplikací, které na mobilu nebo tabletu používáte denně, je webových? V okně webového prohlížeče se snadno omylem překlikneme na tlačítko zpět nebo na jinou stránku, než jsme chtěli. Někdy kvůli tomu dokonce ztratíme rozdělanou práci. Jindy zase ztratíme trpělivost kvůli pomalému načítání. To, že máme nainstalované aplikace, které pravidelně používáme, má svůj důvod.

Závislost na připojení

Webové řešení se pochopitelně neobejde bez připojení k internetu. To může být v některých situacích limitující a opět kvůli tomu můžete ztratit rozdělanou práci.

Absence funkcí telefonu

Některá řešení, jako je třeba bike sharing, se zkrátka neobejdou bez využití funkcí smartphonu. Pokud některou z funkcí ve vaší aplikaci potřebujete, webová aplikace je pasé.

 

Pomohlo vám sečíst si pro a proti? Misky vah mohou být při rozhodování mezi mobilní aplikací a responzivním webem vyrovnané. Často se dokonce oba přístupy kombinují.

Pokud si nejste jistí, poraďte se se specialisty a domluvte si nezávaznou schůzku. Rádi se podělíme o zkušenosti z různých projektů.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 18.03.2021