Jak zjistit IP adresu vašeho počítače

Potřebujete zjistit IP adresu vašeho počítače, nebo ji chce znát váš IT manažer? Vyzkoušejte jednoduchý návod, jak zjistit IP adresu, se kterým si poradí každý.

Každý počítač, smartphone i další zařízení připojená k internetu, mají v síti svá vlastní číselná označení – IP adresy. Zjistit je není vůbec složité. IP adresy ale existují tzv. vnitřní a vnější, a každá z nich se hodí v jiné situaci, takže před samotným návodem se bude hodit ještě špetka nutné teorie.

Kdy použít vnitřní a kdy vnější IP adresu?

V rámci lokální sítě, ať už domácí nebo firemní, mají svou vlastní IP adresu úplně všechna zařízení. Jedná se o lokální nebo právě tzv. vnitřní IP adresu. To je výraz, který od vašeho „ajťáka“ uslyšíte mnohem pravděpodobněji. A může se vás na ni zeptat třeba ve chvíli, kdy řešíte technické potíže s vaším počítačem.

Navenek pak na internetu všechna zařízení v rámci jedné domácí či firemní sítě vystupují pod jednou souhrnnou IP adresou vašeho routeru. Tato vnější adresa pak vašemu IT manažerovi nepomůže, protože ji stejně určitě dobře zná, a hlavně vaše adresa bude stejná jako na PC vašich kolegů. Vnější adresa se ale bude hodit například když chcete omezit přístup k administraci firemního webu pouze na některá zařízení nebo vyloučit firemní PC ze statistik webové návštěvnosti v Google Analytics.

Jen pozor na to, abyste neomezili přístup ke správě webu sami sobě, pokud budete přístup do administrace povolovat pouze na vybrané IP adresy. Váš notebook totiž může mít na wi-fi v kavárně nebo na letišti jinou adresu, a na cestách byste tím pádem nemohli pracovat.

Jak zjistit IP adresu lokální sítě (vnější IP adresa)

Zjistit vnější adresu celé lokální sítě, tedy všech zařízení včetně vašeho PC, už jednodušší být nemůže, jelikož vám na to stačí jediné kliknutí. Existují servery, které vám vaši vnější IP adresu sdělí. Mezi ty nejpoužívanější v Čechách patří Mojeip.cz nebo Lupa.cz. Klikněte na ně a vaše IP adresa se vám hned zobrazí.

Jak zjistit IP adresu vašeho počítače (vnitřní IP adresa)

Ani postup pro zjištění vaší vnitřní IP adresy vašeho PC v rámci lokální sítě není složitý. Ve Windows ji najdete doslova na tři klinutí. Jak na to?

1. Klikněte na ikonku Wi-Fi nebo sítě Ethernet v pravém spodním rohu obrazovky a vyberte možnost Nastavení sítě a internetu.

Jak zjistit IP adresu vašeho počítače - krok 1

 

2. V nově otevřeném okně klikněte na tlačítko Vlastnosti.

Jak zjistit IP adresu vašeho počítače - krok 2

 

3. Vaši IP adresu najdete v sekci Vlastnosti na řádku s názvem Adresa IPv4.

Jak zjistit IP adresu vašeho počítače - krok 3

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Ondřej Svoboda

Ondřej Svoboda

Marketing
Datum zveřejnění: 01.11.2022