Specifika low-code vývoje
Low-code platformy kombinují grafické vývojové rozhraní a programování. Vývoj software probíhá primárně pomocí drag & drop (táhni a pusť), kdy uživatel skládá jednotlivé funkce. Pokročilejší uživatelé mají ale možnost sáhnout do kódu a upravit si software na míru.
V případě programování je ale řeč pouze o drobných zásazích, které zvládne i poučený laik. Prim hraje grafické rozhraní, ve kterém se nacházejí předpřipravené komponenty.
Proč firmy využívají low-code vývoj?
- Grafické prostředí – uživatel si aplikaci poskládá jako stavebnici a určí vztah mezi funkcemi.
- Možnost doplnění kódu – zkušenější vývojář může software doplnit skripty a nakódovat pokročilejší funkce.
- Automatizace a workflow – low-code platformy umožňují snadnou integraci nástrojů pro automatizaci procesů.
- Rychlejší vývoj – nástroje jako Mendix, Appian a Game Maker zkracují dobu nutnou k vývoji aplikace.
Low-code platformy jsou vytvořené pro tzv. citizen developers – laiky bez hlubších znalostí. Marketéři si v nich nakonfigurují vlastní nástroje k tvorbě obsahu nebo analytice, obchodní zástupci si vytvoří aplikaci pro prezentaci portfolia. To vše za zlomek ceny oproti běžným programátorům.
Co je to no-code platforma?
No-code nástroje jdou v myšlence programování pro laiky ještě dál a zbavují se kódu úplně. Vývoj opět probíhá přes drag & drop a uživatelé skládají jednotlivé funkce zastoupené předpřipravenými šablonami s kódem.
Nástroje jako Divi a Elementor se využívají k tvorbě webových stránek. Pěkný a funkční jednostránkový web si v nich vytvoří i laik bez znalostí programování a tvorby webových stránek. A majitel kavárny přes stejný nástroj obohatí stránky o rezervační systém.
Díky no-code platformám vytvářejí webové aplikace lidé bez znalostí software. Což je ale největší slabina tohoto přístupu. Přesto firmám no-code platformy poskytují prostor pro řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných programátorů – jednoduše je nepotřebují.
Nevýhody no-code a low-code vývoje
Hlavním kamenem úrazu je nekvalifikovanost. Vlastní aplikace v lidech vzbuzuje dojem, že se sami stali programátory. Samotná problematika vývoje je ale hlubší. V software vytvořeném přes tyto platformy navíc nalézáme bezpečnostní díry, nemluvě o problémech s optimalizací.
Jak dlouho vydrží takto vytvořený nástroj? Pokud byznys roste, no-code nástroje začnou brzdit růst. Aplikace z no-code a low-code vývoje narazí na svůj strop a z původně užitečného nástroje se najednou stane kamínek v botě. Podnikatelé tak dříve či později dojdou k názoru, že se jim více vyplatí aplikace na míru.
A nakonec je tu neznalost prostředí. Programátoři a další pracovníci v IT se specializují nejen na vývoj – firmy těží také z jejich zkušeností. Základem spolupráce je analýza projektu, ve které se odhalí silné a slabé stránky a jejímž výsledkem je návrh opravdu funkčního řešení.
Revoluce se nekoná?
Low-code a no-code platformy mají budoucnost a ovlivňují tradiční vývoj software. Přesto ale podíl takto vytvořeného software roste – společnost Gartner odhaduje 70% podíl na trhu v roce 2025.
Platformy pro rychlý vývoj umožňují rychlé a levné nasazení. Výsledný software ale často nedosahuje potřebných produkčních hodnot. Vývojáři se tak o práci bát nemusí. Ostatně za vývojem nástrojů pro low-code a no-code stojí staré dobré programování.
Mění se ale role vývojáře. Už nejde o pouhého kodéra. Součástí jeho práce je zaměření se na integraci a otevřenost nástrojů k dalšímu propojování. A nápad na software na míru umožňující jeho rozšíření prostřednictvím no-code zní minimálně zajímavě…
Závěrem?
Přestože low-code a no-code platformy bezpochyby posouvají hranice dostupnosti a rychlosti vývoje, vnímáme, že opravdová hodnota softwarových projektů spočívá v něčem hlubším. Vývoj pro nás není jen o kódování – je to propojení expertizy různých specializací, týmové spolupráce a úzkého partnerství s klientem. Právě tato kombinace odborného pohledu, pochopení byznysového kontextu a schopnosti přinášet inovativní řešení vytváří dlouhodobou hodnotu, která jednoduchými nástroji nahradit nejde. Věříme, že budoucnost vývoje bude patřit těm, kdo umí skloubit technologii s lidským přístupem a skutečným zájmem o přínosy pro klienty. Podívejte se, jaký upřednostňujeme postup vývoje softwaru na míru.