IT trendy roku 2023, které vám nesmí uniknout

V dnešním rychle se měnícím světě je zásadní držet krok s neustále se rozvíjejícími technologickými změnami. Proto jsme se v MEMOS Software vám rozhodli přinést souhrn klíčových technologických trendů pro rok 2023.

Směrem k udržitelnějším technologiím

V roce 2023 nastal posun k udržitelnějším technologiím. Firmy více přemýšlejí o původu komponentů, které se používají při výrobě našich oblíbených zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety nebo počítače, i například o energetické náročnosti datových center. V MEMOSu se zaměřujeme na vývoj mobilních, webových a softwarových aplikací, které podnikům například pomáhají eliminovat neefektivnost ve výrobě či digitalizovat a minimalizovat tak spotřebu papírů. Například v roce 2022 MEMOS Software pomohl poslanecké sněmovně a státní správě digitalizovat, šetřit životní prostředí a snížit administrativní náklady skrze softwarové řešení na míru. 

 

Nová éra všudypřítomné umělé inteligence

Umělá inteligence, zkráceně AI, hraje ve světě technologií mnohem větší roli, než si většina lidí uvědomuje. Chytré algoritmy, které se používají nejen při online nakupování, cestování a zábavě, ale také k optimalizaci výroby nebo kontrole skladových zásob jsou často založeny právě na AI. Pokud vás zajímá, jak může umělá inteligence pomoci i vašemu podniku, přečtěte si náš blogový článek na téma umělé inteligence ve výrobě.

Tyto technologie nám pomáhají vykonávat desítky rutinních úkolů a přitom nám dennodenně ukazují nové fascinující možnosti využití. Ale to je jen začátek, umělá inteligence se bude stále více integrovat do našeho technologického prostředí a bude přístupnější a přizpůsobivější. Revoluční síla umělé inteligence je opravdu působivá a lze ji různorodě využívat.

U nás v MEMOS Software, kromě vývoje webových aplikací či mobilních, přinášíme na trh i svůj vlastní AI model nazvaný Redque – chytrý algoritmus, který využívá pokročilé technologie AI ke zpracování faktur a účetních dokladů. Inteligentní vytěžování faktur ušetří třetinu práce a vy se můžete věnovat důležitějším pracovním úkolům.

 

Posílení obrany a předvídání hackerských útoků

Zesílení kybernetické bezpečnosti a předvídání hackerských útoků jsou klíčovými trendy v roce 2023. Odborníci upozorňují na nárůst kyberkriminality a využití sofistikovaných metod, které překonávají tradiční obranná opatření. Zaměřuje se na posilování odolnosti a využívání technologií, jako je detekce hrozeb a analýza anomálií, aby bylo možné předvídat a zamezit útokům. Také nasazení zmíněné umělé inteligence a strojového učení hrají v tomto procesu významnou roli. 

Společnost Check Point Research popisuje na následující graf růst kybernetických útoků v letech 2020–2021, kdy během jednoho roku narostly útoky skoro o 50 %. Na konci roku 2021 vzrostly kybernetické útoky přes více než 900 za týden.

 

Přechod z vlastních serverů na cloudy

Stále více podniků a organizací přechází z vlastních serverů na cloudová řešení. Přechod je vyvolán hned několika důvody, mezi hlavní patří: snížení nákladů, bezpečnost, spolehlivost a široká škála služeb. Pokud chcete mít vlastní úložiště, musí váš podnik mít vlastní fyzickou infrastrukturu (datová centra, servery apod., o kterou se někdo z firmy musí starat a zabezpečovat ji. Cloudové řešení nabízí jednoduchou a pohodlnou službu, u tyto faktory nemusíte řešit. Mezi příklady cloudů patří AWS, Azure nebo Google Cloud.

 

Metaverse a jeho nekonečné možnosti

Rok 2022 přinesl přelomový vývoj metaverse, který propojuje fyzický a digitální svět. Microsoft, NVIDIA, Apple a mnohé další společnosti pracují na metaverse platformách, které přinesou nové způsoby připojení. Například avataři v metaverse procházejí proměnou, aby co nejvíce připomínaly reálné osoby. Metaverse slouží k setkávání, školením a má potenciál rozšiřovat se i do oblasti obchodu. To otevírá nové obchodní příležitosti a vyžaduje sledování trendů. Metaverse je budoucnost digitálního světa, která přináší neomezené možnosti a změní způsob, jakým interagujeme s technologií.

Pokud se řekne metaverse, většina lidí si pravděpodobně vybaví platformu Facebook, která nyní spadá pod Meta skupinu. Zakladatel této skupiny, Mark Zuckerberg, má za cíl investovat do vývoje a prostředí virtuálního světa. Projekt Facebook Horizon se zaměřuje na tvorbu virtuálního světa, ve kterém si hráči mohou vytvořit vlastní obsah, komunikovat s ostatními a hrát hry.

 

Chytré Apple Glasses

Další významný milník v IT oblasti přišel v červnu, kdy společnost Apple představila své první inteligentní Apple Glasses. Moderní a chytré brýle od Apple nabízí rozšířenou realitu Vision Pro. Tyto brýle lze synchronizovat s vaším zařízením a přenést informace přímo na váš obličej. Je tak možné například zobrazovat mapy, e-maily nebo hry.

 

Další trendy si můžete přehrát na tomto povedeném videu (ENG)

 

Každým rokem přináší IT oblast nové trendy, které ovlivňují technologické prostředí a podnikání. IT odvětví se neustále posouvá vpřed a přináší nové technologické inovace Roste využívání umělé inteligence, cloudových služeb a v důsledku zvyšování kybernetických útoků také bezpečnost a ochrana dat. Všechny tyto oblasti se neustále zdokonalují a hledají inovativní řešení.

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Martin Dušek

Martin Dušek

Marketingový ředitel
Datum zveřejnění: 05.08.2023