Andrej Bykadorov: Pro vývoj je podstatná chuť tvořit

18 let se věnuje IT a ve vedení MEMOS Software působí přes 10 let. Kam se posunuly technologie, co firmy chtějí a jak si udržet náskok před konkurencí?

Jak jste se dostal k vývoji software? Proč ne třeba právo nebo medicína?

Vždycky jsem měl zájem o technologie a k programování jsem se dostal hodně brzo, protože mě bavilo tvořit. Nechtěl jsem jen pasivně sledovat a konzumovat, co počítač dělá – chtěl jsem to umět ovlivnit. Visual Basic jsem se učil na základní škole, Delphi na střední a během VŠ jsem se tím už živil. Tehdy jsem hlavně vyvíjel weby.

Co Vás přivedlo do MEMOS Software?

Nastoupil jsem v roce 2005 jako projektový analytik, protože mě lákala tvorba aplikací v praxi. Tehdy byla firma ještě v plenkách, postupně se tvořily procesy… Já tu viděl hlavně možnost rozvoje a seberealizace. Chtěl jsem pracovat s novými technologiemi ve firmě, která je otevřená inovacím – což platí dodnes. Ve vývoji software to ani jinak nejde. Když jste příliš pohodlní, ujede vám vlak. Je potřeba se neustále učit a hledat nové cesty. V roce 2008 jsem dostal možnost představit svou koncepci vývoje a stal se technickým ředitelem.

Máte nějaký srdeční projekt, na který jste opravdu hrdý?

Můj srdeční byl asi hned ten první. Vyvíjeli jsme aplikaci pro 3. interní kliniku UK – šlo o správu odběrů pro zdravotní výzkum. Za celou firmu potom určitě eWay-CRM – dnes již zcela samostatný a úspěšný CRM systém v Outlooku, který se používá po celém světě.

Je to poměrně častý scénář, že využijeme příležitost, nápad či novou technologii a vznikne svébytný produkt, který dále rozvíjíme. Jme hrdí na REDQUE (automatické zpracování dokumentů), na softwarový nástroj pro recruitery Invenias i na náš čerstvý start-up ANITRA, který dodává inovativní řešení na sledování zvířat.

A co se klientů týče, k nejvýznamnějším patří automobilový koncern PSA (Peugeot, Citroen, Opel a další), pro který kryjeme softwarové potřeby v celé střední Evropě.

Co Vás na vývoji baví a co je naopak nutné zlo?

Nejvíce mě baví ty technologie a vzdělaní lidé, kteří se kolem nich točí. Z činností je to asi analýza, ale hlavně mám radost, když naše řešení zákazníkovi opravdu pomůže.

Naopak mě ubíjejí pravidelné činnosti, které se netýkají vývoje. Například komunikace s úřady či různá administrativa ohledně chodu firmy.

Když odevzdáte projekt, pracujete s klientem dál? Trvá dlouho, než se vše vyladí?

Náš přístup k projektům je takový, že se snažíme celou dobu komunikovat se zákazníkem a software ladíme už během vývoje. Klient se tak sám zapojuje do vývoje – ne tím, že by musel přímo vyvíjet, ale tím, že má možnost sledovat průběh práce, vyzkoušet si aktuální prototyp a rovnou nám poskytnout zpětnou vazbu, se kterou můžeme hned pracovat. Některé firmy si nechají zaplatit, nějak to zprovozní a potom od toho dávají ruce pryč. My víme, že takový přístup je krátkozraký a snažíme se přemýšlet dlouhodobě. To znamená vše odladit a otestovat během samotného vývoje, abychom už nemuseli nic záplatovat později – to je pro vývojáře ta nejhorší práce a tratí na tom jak dodavatel, tak klient. Celkově ale pro zákazníky fungujeme jako dlouhodobý partner a pokud například klient časem zjistí, že potřebuje v aplikaci ještě něco dalšího, rádi mu s tím pomůžeme.

Jak je to s novými technologiemi? Stačíte se v tom orientovat a vzdělávat?

U technologií je vždy potřeba spolupráce celého týmu. Nestačí, aby jeden člověk chodil a všem říkal, v čem mají dělat. Jde o to, že každý projektový tým si volí konkrétní technologie a průběžně se vzděláváme v těch, které se nám zdají jako nejvíce smysluplné či perspektivní. Své znalosti potom sdílíme a tím se všichni posouváme dopředu. Jelikož se dlouhodobě věnujeme vývoji na zakázku, je pro nás důležité držet si znalost v celém spektru technologií – nestačí jen pár úzce zaměřených specialistů. Díky tomu dokážeme pomoci téměř každému klientovi a vždy najdeme vhodné řešení. A pokud má někdo nerealistické zadání, nebo něco, na co bychom nestačili, řekneme to na rovinu.

Jaké vidíte trendy v IT a ve vývoji software?

Tak IT bylo vždy o automatizaci procesů a usnadnění práce či komunikace lidí. A to se díky novým, a hlavně dostupnějším technologiím posouvá pořád dále. Z poptávky je vidět, že cloud se prosazuje čím dál více a roste i využití umělé inteligence. V posledním roce jsme například zaznamenali podstatně vyšší zájem o REDQUE, což je nástroj pro chytré vytěžování a automatické zpracování dokumentů.

Do jaké míry řešíte design a grafiku?

Vyvíjíme už dlouho, takže víme, že software musí být především uživatelsky přívětivý, aby se s ním dobře pracovalo. Pro uživatele by mělo být ovládání co nejsnazší. Vystihuje to i náš claim MAKE IT EASY. Myslím, že tento princip u nás funguje, ale je pravda, že v grafickém designu aplikací se někdy najdou rezervy. Ne každý klient chce, abychom tím trávili čas, nebo to pro něj není podstatné – např. u interních aplikací ve výrobě. I tak se ale snažíme dělat vše přehledně a více přemýšlíme o UX. Rádi bychom se v tom posouvali dopředu a vítáme projekty, které nám to umožňují.

Když už software vyvíjíte, používáte svůj vlastní přímo ve firmě?

Určitě – jsou to právě naše vlastní produkty jako eWay-CRM a REDQUE, které jsme vyvinuli i pro vlastní potřebu a následně je začali prodávat. Právě díky tomu, že s naším software sami pracujeme, dokážeme ho vychytat a optimalizovat tak, aby se s ním lépe pracovalo i zákazníkům.

Právě otevíráte novou pobočku v Plzni. Kolik Vás tedy bude?

MEMOS Software má v současnosti kolem čtyřiceti lidí a vedle toho jsou samozřejmě dceřiné firmy, které mají své další spolupracovníky. V eWay například pracuje dalších 19 kolegů. Jinak právě díky pobočce v Plzni počítáme s dalším nárůstem. Asi nepřekvapí, že většinu týmu tvoří vývojáři společně s projektovými manažery.

Zaměstnáváte raději tvárné absolventy plné energie, nebo zkušené specialisty, kteří už mají své zajeté návyky a hůře se přizpůsobují?

Nejlepší zkušenost máme s mladými lidmi, často absolventy, kteří se rádi učí a chtějí se rozvíjet. Spíše než úzce zaměřené specialisty, preferuji full-stack vývojáře, protože potřebujeme reagovat na konkrétní poptávku a každý klient má trochu jiné potřeby.

Umožňujete pracovat i studentům, například z ČVUT nebo VUT? Stáže, brigády, částečný úvazek?

Určitě, snažíme se vycházet studentům vstříc – dokonce i studenti středních technických škol k nám chodí na stáž a po dokončení se profesně rozjíždějí v IT. Flexibilitu považujeme za standard, takže u nás to není o tom, že si každý musí odsedět daný počet hodin. Každý má svůj balanc jinde. Nám jde hlavně o výsledky a je to férově nastavené tak, že čím více toho uděláte, tím více si vyděláte. Máme i vlastní systém bonusů, který motivuje každého, kdo se podílí na konkrétní zakázce.

A na závěr, máte nějaké novoroční předsevzetí?

Na novoroční předsevzetí moc nevěřím. Důležité je pracovat průběžně. Ale v roce 2019 se chceme věnovat rozvoji REDQUE, dobře nastartovat Plzeňskou pobočku a na konci roku musíme odevzdat jeden opravdu velký projekt, o kterém bohužel nemohu prozradit více. Musíte se přihlásit jako vývojář a dozvíte se víc 🙂

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 05.12.2018