Zkušenosti s SSIS balíčky jsme využili pro Talend

Technický ředitel Josef Wudy se podělil o zkušenosti s integračním balíčkem Talend během projektu pro klienta Rimowa.

Pro výrobce luxusních zavazadel Rimowa připravujeme rozhraní pro přenos dat mezi jednotlivými systémy, které společnost používá. „Dostaneme za úkol vzít data z jednoho zdroje a přenést je na určené místo. Může se jednat třeba o přenos souborů mezi FTP, přenos dat z REST API do relační databáze nebo přenos dat z databáze do SAPu“, vysvětluje Wudy, jak pomocí nástroje Talend programátoři postupují.

Zákaznická data putují do e-commerce systému, skladová data zase do objednávkového systému. „Celý projekt stále probíhá a asi ani hned tak neskončí, protože pořád něco rozvíjíme,“ vysvětluje Wudy. Talend je nástroj, který dělí jednotlivé úlohy na tzv. joby, které spočívají v tom vzít data, transformovat je a někam poslat.

Jednotlivé joby vytváříme ad hoc podle zakázky. „Nejedná se o skutečný to vývoj, de facto si zadavatel platí dva dny programátorské práce denně. Na zakázce tak pracují čtyři naši lidé a zpracovávají potřebné úkoly. Dostanou definici zdrojových dat, cíl, kam je donést a v jaké formě a Talend provede jejich transformaci a přenos mezi jednotlivými systémy“ popisuje Wudy.

Talend je užitečný nástroj, ale ne pro každého

Program Talend je podobný SSIS balíčkům od Microsoftu, se kterými pracujeme už déle. Jedná se o tzv. ETL nástroj, ve kterém se jednotlivé joby (rozhraní) navrhují pomocí GUI (drag and drop). Přímo Talend využíváme od loňského listopadu. „Obávám se, že na tuzemské firmy je tento nástroj stále hodně drahý. Jeden uživatel vyjde i na několik desítek tisíc měsíčně,“ říká Wudy.

„Talendu předáme login do databáze a on dokáže sám přetransformovat data na zadaný formát, třeba do Excelu a poslat je na FTP server. Není potřeba psát žádný kód, je to rychlé na vývoj a ideální jako rozhraní mezi jednotlivými systémy,“ vyjmenovává výhody Wudy. Samotná Rimowa používá kolem deseti různých databázových systémů, systém tak přenáší data z webové databáze, marketingová data z Azure potřebná na report a další. „Jsou joby na deset minut a jsou jiné, které se pilují týdny“, uzavírá vyprávění Wudy.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 03.06.2019