„Vývojáři s nástupem AI hloupnou.“ Před čím varuje IT specialista Ondřej Synek?

  • Úvodní stránka
  • Blog
  • „Vývojáři s nástupem AI hloupnou.“ Před čím varuje IT specialista Ondřej Synek?
Využívá nejmodernější nástroje, přesto před nimi opatrně varuje. Ondřej Synek v MEMOS Software pracuje jako technický ředitel a odpovídá za vývoj softwaru na míru. Stará se také o nábor programátorů, u kterých za poslední dobu vidí posun ve vnímání jejich práce. Vývojáři podle něj degenerují. On sám k tomu dodává: „Svůj názor opírám o to, že výstupy z umělé inteligence vyžadují validaci – kontrolu toho, zda jsou správné. Jestli poskytnutý výstup odpovídá tomu, co jsme od něj vyžadovali a zda umělá inteligence pochopila náš dotaz.“

Stáváme se uživateli AI?

Velké firmy vyvíjející vlastní modely AI už před rokem přestaly s učením na informacích vzniklých po roce 2021. Proč? Může za to degenerace AI. Modely se v posledních letech učí ze svých vlastních výstupů a nedá se na ně spolehnout. Poskytnou vám základy, často jim ale chybí přemýšlení v širším kontextu.

Vývojáři podle Ondřeje Synka nepřemýšlejí nad tím, jak vyřešit konkrétní problém nebo napsat algoritmus. Spousta z nich se zaměřuje na to, jak napsat prompt do umělé inteligence, aby měli s úkolem co nejméně práce.

„Vnímám to jako negativní stránku umělé inteligence, která se (mnohdy záměrně) přehlíží. Slyším hlasy, že juniorní vývojář nemusí umět programovat – umělá inteligence vyřeší problém za něj. Jenže u nás ve firmě takový junior nemá šanci na úspěch,“ dodává šéf vývojářů.

Z vývojářů se stávají uživatelé umělé inteligence. Spoléhají na ni při své práci a její výstupy nepodléhají kritickému rozboru. Často ani neví, že AI udělala chybu. Jestliže jim kód nefunguje, modely umělé inteligence jako ChatGPT nebo Claude je opraví za ně.

AI přináší bezpečností rizika

Právě stále slabší důraz na zabezpečení software a aplikací na míru vidí jako potenciální hrozbu. Při učení se programovacích jazyků často AI čerpá ze Substacku a GitHubu. Nikdo dnes nedokáže určit, zda takto vytvořený software neobsahuje bezpečnostní díry.

Další problém podle Synka spočívá v absenci validace kódu. Kód funguje správně, vývojáři ale nevědí proč. Kromě toho mnohdy neřeší edge case a případy, kdy se uživatel webové aplikace chová jinak, než vývojář zamýšlel.

Umělá inteligence má vliv na všechny profese

Během rozhovoru s Ondřejem jsme se dostali i na obecnější témata – samozřejmě vždy v kontextu umělé inteligence.S AI se setkávám prakticky ve všech odvětvích. U spousty věcí, které bych jindy přešel nebo se o nich poradil s odborníkem, já sám zapínám ChatGPT a ptám se umělé inteligence,“ zároveň sebekriticky dodává.

AI představuje nástroj. A modernizace spojená s digitalizací je sexy téma. Ostatně technologický pokrok provází lidstvo od nepaměti. Umělá inteligence ale funguje pouze jako prodloužená ruka – nemůžeme se přestat soustředit na profesi nebo řemeslo jako takové.

Řešení spočívá ve firemní odpovědnosti

Vidí technologický ředitel Ondřej Synek efektivní východisko? Dokonce hned na dvou úrovních. První spočívá v odpovědnosti jednotlivce – sami bychom se měli chtít neustále zdokonalovat a nespoléhat na to, že to umělá inteligence udělá za nás.

„Může to být taky apel na firmy – zajímejte se o to, jak vaši lidi pracují. Možná teď dosahují vyšší efektivity, zároveň si ale vychováváte tým, který nerozumí své práci,“ apeluje Ondřej Synek stejnou měrou na firemní odpovědnost.

Jednoduše se totiž může stát, že klient vrátí aplikaci k aktualizaci nebo vylepšení. Vedení týmu zadá práci stejnému kolegovi, který ji vytvářel. Ten ale nemá po několika měsících nebo letech páru o tom, jak aplikace funguje – ve skutečnosti ji totiž vůbec nevyvíjel.

Řešení ale přitom nespočívá v tom, že přestaneme využívat umělou inteligenci. Chápejme ji ale jako pouhý nástroj, který vám usnadní práci. A zamysleme se také nad tím, jak odpovědně přistupujeme k vývoji vlastní profese.

 

Podobné články

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Martin Dušek

Martin Dušek

Marketingový ředitel
Datum zveřejnění: 17.06.2025

NEWSLETTER

Novinka ze světa vývoje přímo do vaší schránky.

Přihlaste se k odběru novinek.

    Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle GDPR