Pomáhá hudba zlepšovat koncentraci při programování?

Je dokázáno, že dobře zvolená hudba zvyšuje produktivitu práce. Která hudba nejvíce pomáhá programátorům? Zeptali jsme se jich.

Podle francouzského vědce Alfreda Tomatise je sluch prvním smyslem, který se u člověka otevírá ještě před narozením. Možná vás překvapí, že hlavní funkcí ucha je dodávat mozku energii. Opravdu, uši mozku dodávají celých 70 % jeho energie. Okolní zvuky a hudba proto mají na náš výkon i zdraví zásadní vliv. Hudba ovlivňuje dýchání, srdeční tep, ale také mozkovou činnost.

Jaká hudba je ideální při programování?

I vývojářům může hudba pomoci se soustředěním či kreativitou, ale pravděpodobně zatím neexistuje výzkum, který by to přímo dokazoval. Podle dostupných materiálů má pozitivní vliv na myšlení například hudba Wolfganga Amadea Mozarta či gregoriánské chorály. Spíše než teorie nás ale zajímala praxe a udělali jsme si proto malý průzkum mezi programátory. Jaká hudba jim pomáhá dosahovat lepší produktivity?

Klasická hudba. Poslech vážné hudby někdy provází tzv. „Mozartův efekt“, který se zjednodušeně popisuje jako krátkodobé zvýšení prostorové inteligence. Kromě toho má klasická hudba uklidňující a relaxační účinky. V našich playlistech se ale většinou neobjevuje. Jen dva kolegové tvrdí, že vážná hudba (a také jazz) pomáhají jejich kreativnímu myšlení.

Filmová hudba. Skoro všem našim programátorům se při soustředěné činnosti osvědčil poslech hudby bez vokálů, které typicky odvádějí pozornost. Dobrým příkladem je ambientní, klasická či právě filmová hudba, která pomáhá při práci našemu analytikovi Láďovi. Některé velkolepé filmové soundtracky mohou navodit opravdu inspirující atmosféru, aniž by rušily při práci.

Elektronická hudba. Trochu jsme očekávali, že žánry jako house, minimal techno, electro swing nebo i dubstep budou v mladém kolektivu silný motivační prvek a u několika kolegů to tak doopravdy je. Tyto žánry ale podle nich fungují spíše u repetitivní činnosti, která nevyžaduje větší míru kreativního myšlení. Pokud se potřebujete zaměřit na krátkodobý cíl a pracovat v rychlém tempu, může to být správná cesta.

Oblíbená hudba. Každý má svou vlastní oblíbenou hudbu, která pomůže v práci navodit příjemnou atmosféru, uzavřít se před okolím a soustředit se pouze na svůj úkol. Populární hudba jako rock a pop ale bude mít podobný efekt jako elektronická hudba. Na náročnější úkoly se taková hudba podle nás hodit nebude, protože by příliš odváděla pozornost.

Ticho. Když jsme se našich vývojářů zeptali, jakou hudbu poslouchají v případě, že potřebují rychle dokončit důležitý úkol a maximálně se koncentrovat, jednou z nejčastějších odpovědí bylo „žádnou“. Pokud s hudbou, kterou při práci posloucháte, nejste na jedné vlně, bude neustále odvádět vaše myšlenky jiným směrem, než právě potřebujete.

Úplně opačnou disciplínou než snaha dosáhnout maximální produktivity, je prý noční programování, kdy se ambice často smrsknou na snahu zůstat vzhůru. V takovém případě jeden náš programátor doporučuje agresivní německý rap, zatímco kolega ze stejné kanceláře preferuje hlučná kovářská videa. Takže v podstatě metal.


Nástroje pro zlepšení koncentrace

Pokud to se zvýšením produktivity a zlepšením koncentrace myslíte vážně, doporučíme vám dvě aplikace, které jsme osobně vyzkoušeli. První z nich je musicForProgramming, kde najdete zdarma k poslechu i ke stažení několik desítek převážně ambientních hudebních mixů.

Tou druhou je placená služba Brain.fm. Jedná se o funkční řešení, v jehož databázi je hudba vytvořená pouze za účelem pomoct uživateli k lepší produktivitě, odpočinku či spánku. Není zde klasický playlist a obsah se mění podle vašich preferencí. Účelem je, abyste v hudbě, pokud se tomu tak ještě dá říkat, nevnímali žádné konkrétní tóny a melodie, které by odváděly vaši pozornost. Aplikace se na základě vaší zpětné vazby učí a generuje vám zvuky na míru. Služba Brain.fm by vám tak mohla pomoct k totální koncentraci ve chvíli, kdy běžně vyhledáváte ticho.

I tuto variantu, stejně jako všechny předchozí tipy, jeden z našich kolegů osobně vyzkoušel. Jedná se prý o velice zajímavý nástroj, přestože účinnost není úplně stoprocentní. A jaké jsou vaše zkušenosti s poslechem hudby při práci? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše dojmy na Facebooku.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Autor článku:

Daniel Bohuslav

Daniel Bohuslav

Marketing
Datum zveřejnění: 02.12.2019