Zvýšení produktivity a efektivity
S umělou inteligencí toho zvládnete více. GitHub Copilot a ChatGPT umožňují rychlejší generování kódu. Hlavně ale snižují čas strávený hledáním řešení. Den moderní vývojáře začíná poradou s umělou inteligencí, zatímco ještě před pár lety strávil hodiny hledáním na fórech.
Podle studie GitHub pracují vývojáři s umělou inteligencí o 55 % rychleji. Musí se ale umět ptát. Umělá inteligence je mnohdy zavede na slepou cestu a oni zbytečně propálí čas. Prompt s dotazem na implementaci nové funkce zahrnuje několik náležitostí.
- Popis současného stavu
- Konkrétní požadavky na novou funkci
- Omezení a předpoklady
- Preferované technologie a přístupyZměna požadovaných dovedností
Co musí umět moderní programátor? Otázky při výběrovém řízení se stačí ke znalosti nástrojů umělé inteligence. Firmy stále hledají odborníky na kód, stejně tak je ale zajímá adaptace na změny v profesi.
Změnila se také očekávání od juniorních a mediorních vývojářů. Ihned po nástupu se od nich očekává vyšší produktivita a té snadněji dosáhnou právě s využitím moderních nástrojů včetně AI.
Znalost AI prostředí jim navíc otevírá příležitosti, na které by s pouhou (ne)znalostí kódu neměli. Neznamená to ale, že se od nich neočekávají programátorské znalosti. AI často nenabízí hotová řešení projektů na míru. Výsledky navíc musí vývojář kontrolovat a ověřit jejich bezpečnost a správnost, což bez znalosti kódu nedokáže.
Důraz na automatizaci
Webové aplikace se dnes tvoří tak, aby fungovaly samy. Znalost klíčových prvků automatizace se stala zásadní, protože se s ní vývojář setká hned první den v nové práci. Pro firmy se automatizace stala vábničkou, která jim usnadňuje práci a klíčový prvek pro inovativní rozvoj.
Automatizace zbaví firmy rutinních procesů jako vkládání a analýza dat. Z pohledu vývojáře je třeba znalost AI API – napojení na konkrétní nástroj, který pracuje v pozadí. Automatizace hraje navíc roli i při práci vývojáře – díky umělé inteligenci se sám zbaví rutinních procesů.
Dynamika v týmu
Veřejnost si často představuje programátory jako tiché introverty zavřené ve sklepě. Realita je ale jiná – vývoj softwaru je týmová disciplína, kde hraje zásadní roli sdílení znalostí, mentoring a efektivní spolupráce. Projektoví manažeři proto kladou důraz na fungující týmové prostředí, které je klíčové pro úspěšné dokončení projektu.
S nástupem umělé inteligence se ale tyto vztahy mění. Nástroje jako ChatGPT reagují okamžitě, nikdy nemají „špatný den“ a nezpochybňují zadání. Lidská spolupráce zůstává nenahraditelná, ale role seniorních vývojářů se posouvá – fungují jako strategičtí koordinátoři spíše než jako poradci při tvorbě kódu.
Výzvy a omezení AI nástrojů
Vývoj software ve spolupráci s AI s sebou přináší výzvy. Výstupy mohou obsahovat nepřesnosti, což v programování představuje problém – například v rámci zabezpečení software. Vývojář proto musí každý výstup ověřit – buď ručně nebo po konfrontaci s jinou umělou inteligencí.
Méně zkušení vývojáři navíc bojují se ztrátou kontroly nad kódem. AI za ně novou funkci vymyslí a napíše – oni ale nevědí, proč funguje. Jenže když nastanou složitější technické potíže, AI selhává a bez vývojáře se k řešení nikdo nedostane.
V MEMOS Software využíváme moderní nástroje – sami ale zůstáváme lidmi. Díky umělé inteligenci pracujeme efektivněji, nespoléháme se na ni ale kompletně. Díky tomu máme kontrolu nad aplikacemi, které dodáváme našim klientům.