Anitra: Světová špička v trackování zvířat

Česká společnost Anitra dodává unikátní IoT řešení pro sledování divoce žijících zvířat. Kdo se za tímto start-upem skrývá?


Anitra vznikla jako nápad dvou nadšenců, IT odborníka Dušana Raka a renomovaného ornitologa Lubomíra Peškeho. „Původně jsme používali loggery a zařízení všech možných značek, postavených na různých technologiích, což s sebou neslo různá omezení. Proto jsme se rozhodli, že radši půjdeme vlastní cestou začneme si do značné míry improvizovaně a v domáckých podmínkách vytvářet jednotlivá zařízení,“ vzpomíná Dušan Rak.

Datový servis jako konkurenční výhoda

Jeho tým ale velice rychle zjistil, že vyrábět kus po kusu je neúnosné a je potřeba vyvinout koordinovanější úsilí. Musel proto založit firmu a celému projektu dát potřebnou koncepci. Cílem byl systematický vývoj potřebných zařízení. Co Anitře rozhodně nescházelo, byly dobré nápady, díky nimž dokázala posunout celou oblast sledování zvířat výrazně dopředu oproti stávající konkurenci.

Hlavním trumfem Anitry bylo právě renomé Lubomíra Peškeho. Vývojem hardwaru se zabývá dlouhá léta, kdy podomácku vyráběl různé antény, telemetrická zařízení a podobná řešení. „Já jsem byl schopný dodat zázemí databázové firmy, které dokáže vyvíjet software a webové nadstavby. Něco podobného žádná z konkurenčních firem neřeší. Tyto funkce nabízí naše řešení v rámci jednoho balíčku,“ vysvětluje Dušan.

Domácí zvířata? My hrajeme vyšší ligu…

Anitra nabízí také rozhraní, které dokáže získávat data z různých zdrojů a nahrát je do vlastního softwarového prostředí a svého úložiště. Díky tomu lze vizualizovat data z loggerů Anitry i jiných zařízení současně. Samotný logger dokáže sledovat víceméně cokoliv a dodávat široké spektrum věděckých údajů. Právě pro svoji komplexnost ale není vhodný pro sledování domácích mazlíčků nebo jiných členů rodiny.

Sbírat data podomácku je totiž podle Dušana poměrně jednoduché a podobná řešení se dají v Číně nakoupit levněji. „My se ale pohybujeme na úplně jiném hřišti. U divokých zvířat se logger osadí jednorázově, zvíře se vypustí a my už se k němu nikdy nedostaneme. Proto je potřeba, aby zařízení fungovalo plně autonomně a dokázalo se samo udržet v chodu. To je úplně jiná disciplína, než když si mohu logger každý večer dobít v zásuvce. A samozřejmě se tento rozdíl promítá i do ceny, takže naše řešení by se v domácích podmínkách nevyplatilo tolik jako v divočině,“ dodává Dušan.

 

Autor: Jan Brychta


Jak fungují loggery Anitra?

Shromážděná GPS data obsahují časové údaje a aktuální souřadnice. Další data produkuje měřák solárního panelu, magnetometr, tlakoměr, rychloměr, který nabízí i údaje o zrychlení letu nebo gyroskop informující o úhlové rychlosti.

Zjistit se dá i směr letu, teplota samotného zvířete, mortalita sledovaných tvorů, jejich denní nebo noční aktivita podle konfigurace daného zařízení.

Vyvíjíme software v Praze i v Plzni

Působíme na trhu od roku 2003, máme za sebou přes 1000 úspěšných projektů a neustále vyvíjíme nová řešení, která pomáhají firmám fungovat efektivněji a snáze dosáhnout svých cílů. Rádi usnadníme práci také Vám.

Zpět na blog

MEMOS Software s.r.o.

  • +420 222 560 345
  • Na Královce 31/4 Praha 10 - Vršovice
  • Číslo účtu:1306363001/5500
  • IČ:27093930
  • DIČ:CZ27093930
  • Zapsáno v OR ved. MěS oddíl C, vložka 95772